Gulasz węgierski

placki ziemniaczane

Do przygotowania tej potrawy nabrałam ochoty po jednym z odcinków „Kuchennych rewolucji” (pewnie nie ja jedna :) ). Mój mąż go pokochał, więc często wracam to tego dania. Oczywiście dusza eksperymentatora za każdym razem każe mi coś zmienić w przepisie i tak przepis ewoluuje, jak każdy… jednak jest kilka rzeczy, których na pewno nie zmienię podczas jego przygotowywania. Moim zdaniem podstawą aromatu jest słodka papryka czerwona, którą podsmaża się na patelni na smalcu, zaprawa z kminku i czosnku oraz dodatek do mięsa w postaci pieczonych czerwonych papryk – wszystkie czynności za Magdą Gessler z książki „Kocham gotować – przepis na życie”.

Składniki na gulasz (6 porcji)
 800 gram łopatki wieprzowej
2 duże czerwone papryki
1 duży pomidor
2 cebule
3 łyżki smalcu
6 łyżek sproszkowanej czerwonej papryki słodkiej
2 łyżki sproszkowanej czerwonej papryki ostrej
2 łyżki mąki
500 ml bulionu (warzywno-cielęcy)
4 ząbki czosnku
1 łyżeczka kminku
sól

Składniki na placki
8 sporych ziemniaków
1 cebula
1 jajko
4 łyżki mąki
Olej do smażenia

Gulasz:
Mięso umyć, pokroić w kostkę. Czosnek utrzeć z solą i kminkiem, powstałą pastą natrzeć mięso i odstawić do lodówki co najmniej na godzinę. W tym czasie upiec papryki – umyte, wstawiamy do piekarnika na samą górę, opcja grill. Pieczemy, obracając co jakiś czas, aż skórka będzie prawie z każdej strony czarna. Wyjmujemy z piekarnika i szczelnie przykrywamy, zostawiamy do ostygnięcia. Po ostygnięciu, z łatwością odchodzi z papryk cała skórka i gniazdo nasienne, pozostaje sam aromatyczny miąższ, który kroimy w paski zostawiamy. Pomidora sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę, dołożyć do papryk. Cebule obrać, pokroić w piórka. Smalec rozpuszczamy na patelni i na dobrze rozgrzany wsypujemy 3 łyżki słodkiej papryki, mieszamy. Papryka zacznie wydawać, cudowny bardzo silny aromat, wtedy dorzucamy cebulę. W między czasie oprószamy delikatnie mięso mąką, i jak cebula zacznie mięknąć dorzucamy na patelnię. Po osmażeniu z obu stron, jak mięso zacznie puszczać sok, posypujemy resztą słodkiej papryki. Podsmażamy jeszcze ok. 3 minut i przekładamy do garnka. Na patelnię wlewamy trochę bulionu, aby mogły się w nim rozpuścić wszystkie przypieczone okruszki, dolewamy do mięsa zarówno czysty bulion jak i ten z patelni. Wrzucamy pokrojoną paprykę oraz pomidora i sproszkowaną ostrą paprykę. Dusimy całość do miękkości mięsa (ok. 40 minut), w między czasie dosalamy do smaku, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Placki:
Ziemniaki umyć, obrać zetrzeć na miazgę. Odsączyć w ściereczce lub na gęstym sitku z nadmiaru płynu. Dodać startą cebulę, jajko, sól i pieprz. Posypać mąką – nie przesadzać z mąką, jak ziemniaki są dobrze odciśnięte, wystarczy jej naprawdę minimalna ilość. Smażyć z obu stron na rozgrzanym oleju na złocisty kolor.

Wykończenie:
Sposób serwowania całego dania, to inwencja twórcza, można nałożyć na talerz placki i polać je gotowym gulaszem. Mój mąż lubi sobie maczać chrupiące placki w sosie, dlatego u mnie danie wygląda właśnie tak jak na zdjęciu. Niezależnie jak jest podane, zapewniam, że smakuje rewelacyjnie. Smacznego.

Komentarze

  1. Lubię wszelkiego rodzaju gulasze, niby zasada podobna, ale każdy jest inny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo lubie gulasz po wegiersku :) pycha!

    OdpowiedzUsuń
  3. uwielbiam!!! twoj wyglada bardzo apatycznie:)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. jak mezowi smakuje to moze i zonie tez bedzie smakowal
    w ten weekend mam dyzur w kuchni, a za oknami listopadowo
    wiec przyda sie "cos goracego"
    gulasz do zony sie nie umywa, ale moze byc wspanialym poczatkiem
    ths za przepis i pzdr

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powodzenia :), być może u kobiet też zasada "przez żołądek do serca" się sprawdzi :)

      Usuń
  5. LIPA !!! zapomnialas o puree z papryki podstawowy skladnik gulaszu wegierskiego.. W proszku tego nigdy nie zastapi w zadnym wypadku!

    OdpowiedzUsuń
  6. Z tą "lipą" to bym nie przesadzał. Jets pieczona papryka w tym przepisie. Nie zmiksowana, ale pokrojona i dorzucona do całości przed duszeniem. Efekt będzie ten sam, a nie brudzimy blendera bez sensu ;o)

    OdpowiedzUsuń
  7. nie bez sensu tylko autentyczny przepis wegierski zawiera puree ,jezeli znasz sie choc troche na gotowaniu to wiesz ze kazdy nawet najmniejszy szczegol robi roznice. jak nie chce ci sie myc blendera to zawsze mozna kupic gotowe puree w puszce czy tam sloiku. nie mowie ze twoj przepis jest nie zdatny do jedzenia czy tez za przeproszeniem do dupy ,ale jest to juz wersja przez ciebie zmodyfikowana. Sprobuj zrobic tak jak ci powiedzialem ,prownaj sobie efekt koncowy .. zreszta o to chyba w kuchni chodzi zeby sie tym wszystkim bawic i probowac roznych wariantow.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. witam wszystko mi pasuje - lecz wydaje mi się że do gulaszu węgierskiego powinno być mięso wołowe - może się mylę lecz z takiego mięsa jadłem gulasz będąc u znajomych Budapeszcie :-)) pozdrawiam smiling

    OdpowiedzUsuń
  9. witam - dziękuję za udostępnienie przepisu szukałem i mam jutro zrobię i podam , będzie bardzo smaczne - już mi ślinka leci pozdrawiam smiling :-))

    OdpowiedzUsuń
  10. witam, nie wyczytałam w którym momencie dodajemy tą paprykę ostrą, bo jest napisane tylko o słodkiej, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Paprykę ostrą dodajemy wraz z pomidorem. Dziękuję za zwrócenie uwagi, przepis już został uaktualniony :)

      Usuń
  11. To jest jedyny gulasz, jaki robię - wg tego przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Tak wpadłem przy okazji i mam zastrzeżenia do smażenia papryki w proszku - nie wrzucamy na gorący smalec bo wydobywa się gorzki smak i aromat, i nie nazywamy gulaszem to co gotujemy bo gulasz to zupa i przyrządza się ja całkiem inaczej, bliższy naszej wersji po Polsku jest Tokań. Miłego gotowania

    OdpowiedzUsuń
  13. Uwielbiam takie sycące i pikantne dania. W domu często przygotowuję sobie gulasz w specjalnym garnku, który nabyłam jakiś czas temu na https://duka.com/pl/gotowanie-i-pieczenie/garnki-i-rondle. W przepisach można nie kiedy znaleźć wzmiankę by danie po gotowaniu, zapiec jeszcze przez pewien czas w piekarniku. Naczynie idealnie nadaje się również do pieczenia potraw w piekarniku, gdzie wytrzymuje temperaturę dochodzącą do 180 stopni.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz